Blog

jak pomagac dziecku z dysleksja

Jak pomagać dziecku z dysleksją?

Większość rodziców nie specjalizuje się w tym, jak uczyć. Nie ma też przygotowania, by odpowiednio motywować dziecko. Zdarza się, że o motywacji nie mają czasu myśleć sami nauczyciele, przytłoczeni liczbą uczniów i ogromem podstawy programowej. A jednak sposób, w jaki kierujemy zaangażowaniem dziecka, ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dyslektykiem. • KOREKCJA …

Czytaj dalej

terapia czy korekcja dysleksji

Terapia dysleksji czy korekcja dysleksji?

Naszym zadaniem jako rodziców jest odpowiednie przedstawienie tematu tak, by dziecko nie straciło wiary w siebie, a co za tym idzie – także motywacji do dalszej pracy. Chcemy, by rozwijało skrzydła. Terapia czy korekcja dysleksji: dar dysleksji Od lat zajmuję się korekcją dysleksji metodą Rona Davisa, który nie tylko stworzył ten system pracy, ale też …

Czytaj dalej

stres u dziecka z dysleksja

Stres u dzieci z dysleksją

Zacznę od tego, co może dla wielu osób wydaje się oczywiste. Jednak pracując wiele lat z rodzicami i dziećmi zaobserwowałam, że nie zawsze takie jest. Po pierwsze więc powinniśmy zaakceptować fakt, że nasze dziecko ma z czymś kłopot. I że to w żaden sposób nie określa, jakimi jesteśmy rodzicami. Robimy wszystko, co możemy. Czasami nawet …

Czytaj dalej

adhd i dysleksja

Gdy ADHD i dysleksja występują razem

Kiedyś mało kto otrzymywał diagnozę ADHD, teraz zdarza się to częściej. Jednak jak podaje, dr hab. Jarosław Jóźwiak, dyrektor ds. Medycznych w Centrum Terapii Alma, 80 procent pacjentów to chłopcy, a tylko 20 procent to dziewczynki. U dorosłych ten rozkład jest mniej więcej równy, z niewielką przewagą mężczyzn. Dlaczego ADHD diagnozuje się częściej u chłopców? …

Czytaj dalej

Minecraft i język polski

Minecraft i nauka polskiego

Od lat zajmuję się korekcją dysleksji metodą Davisa, jednak to, co wiąże się z Minecraftem, jest moją autorską metodą. Wszystko zaczęło się od tego, że musiałam jakoś zachęcić młode osoby do wytężonej pracy. A, jak wiadomo, nie jest to proste w sytuacji, gdy nasze dzieci są tak bardzo przeciążone codzienną nauką. Minecraft okazał się wybawieniem …

Czytaj dalej

Motywacja a dysleksja

MOTYWACJA A DYSLEKSJA

O tym, że motywacja to najważniejsza siła napędowa wszystkich działań, wie każdy z nas. Wystarczy porównać z jaką energią wstajemy z łóżka, gdy mamy natłok zadań w pracy, a z jaką zrywamy się, by spakować torbę na wakacje. Ale przecież motywacja pojawia się nie tylko w sytuacji, gdy coś jest łatwe i przyjemne, prawda? Jako …

Czytaj dalej

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O WOJNIE?

Trudno się zresztą dziwić obawom. Nikt nas do tego nie przygotował. Sami w bardzo różny sposób reagujemy na stres, więc jedna osoba jest w stanie udźwignąć więcej, inna mniej. Dlatego warto się zastanowić. Nikt nie wie, jak się wojna skończy, nie o to więc chodzi. Po prostu nie chcemy wyhodować naszym dzieciom wojennej traumy, tylko …

Czytaj dalej

Rozkojarzenie u dyslektyka

JAK DYSLEKTYK RADZI SOBIE Z ROZKOJARZENIEM?

Zwykle wygląda to tak: dziecko ma czytać, więc natychmiast pojawia się ból głowy i brzucha. Zaczynamy pisanie, ale dziecko ma tysiąc historii do opowiedzenia. Nauka angielskiego? Dyslektyk nagle ziewa i mówi, że musi iść spać, chociaż jeszcze chwilę wcześniej nic na to nie wskazywało. Brzmi znajomo? Jak opanować dezorientację? Każdy z nas na widok czegoś, …

Czytaj dalej

Wczesne objawy dysleksji okładka

WCZESNE OBJAWY DYSLEKSJI

Pamiętajmy, że dysleksja nie jest chorobą, tylko innym sposobem uczenia się. Dzieci z dysleksją nie zawsze akceptują zwyczajne metody, stosowane w szkołach. W efekcie proces przyswajania wiedzy trwa dłużej, dziecko zaczyna myśleć, że jest w jakimś sensie „gorsze” od rówieśników. Tymczasem to nieprawda. Dysleksję stwierdzić można tylko, jeśli inteligencja dziecka pozostaje w normie lub powyżej. …

Czytaj dalej

Mały dyslektyk

Rodzic dyslektyka w pandemii

Jeśli jesteś rodzicem dziecka z dysleksją, to prawdopodobnie nie jest ci łatwo w dobie pandemii. Nauczanie online wymaga, by mama lub tata w pewnej części zastąpili nauczyciela. Prac domowych do wykonania z dzieckiem jest coraz więcej, a umiejętności rodzic ma przecież te same, gdyż rzadko kto posiada przygotowanie pedagogiczne lub terapeutyczne. Dlatego całkiem zasadne wydaje …

Czytaj dalej

Profesjonalne usługi opisane jako Davis®, a także zawierające określenie Davis®: Korekcja Dysleksji Metodą Davisa®, Opanowanie Symbolu Metodą Davisa® Opanowanie Orientacji metodą Davisa®, Korekcja Uwagi metodą Davisa®, Program Korekcji Dyskalkulii metodą Davisa®, Program Nauki Czytania dla Młodszych Uczniów metodą Davisa® mogą być prowadzone tylko przez osoby, które przeszły trening i otrzymały licencję Davisa jako Facylitator Davisa lub Specjalista Davis Dyslexia Association International. Program "Dobrze napisane" jest oddzielną ofertą, nieobjętą licencją Davisa, opartą na autorskiej metodzie i jako taka została zaprezentowana w osobnej zakładce.

dda logo