Jak możemy wykorzystać Minecraft, by ortografia, interpunkcja, a nawet pisanie rozprawek stało się przyjemniejsze?
Od lat zajmuję się korekcją dysleksji metodą Davisa, jednak to, co wiąże się z Minecraftem, jest moją autorską metodą. Wszystko zaczęło się od tego, że musiałam jakoś zachęcić młode osoby do wytężonej pracy. A, jak wiadomo, nie jest to proste w sytuacji, gdy nasze dzieci są tak bardzo przeciążone codzienną nauką.
Minecraft okazał się wybawieniem
Możemy tu tworzyć piękne budowle i wykorzystywać skomplikowane mechanizmy. Wszystko po to, by… opanować jakieś „nudne” tematy z polskiego. Ten polski oczywiście robimy przy okazji, siłą rzeczy. Wszystko wchodzi nam do głowy niejako mimo woli, a co sobie wybudujemy, to nasze.
Wiadomo, że sam Minecraft nie wystarczy. Musimy potem sprawdzać, co zapamiętaliśmy, pisząc już normalnie na kartce. Ale i to jest wówczas przyjemniejsze, gdyż po prostu przypominamy sobie nasze dzieła, omawiamy, czy łatwo je było zapamiętać itp.
Trudne „ó”, „ż” i „h”
Nauka poprzez skojarzenia to coś, co bywa przez naukowców krytykowane. Bo jeśli źle sobie przypomnę skojarzenie? Jeśli coś pomylę? Wtedy też napiszę źle. I rzeczywiście jest to możliwe.
Niemniej ja jednak pracuję na skojarzeniach. A to dlatego, że potem utrwalamy naszą nowo zdobytą wiedzę poprzez dyktanda — tylko ze słów, które już zostały opracowane. Krótko mówiąc, skojarzenia działają, jeśli na nich nie poprzestaniemy, tylko będziemy praktykować, przypominać, ćwiczyć rękę do tego, by sama dobrze prowadziła dane słowo. Wszyscy wiemy, że gdy nie wiadomo, jak coś napisać, należy wziąć długopis i sprawdzić. Wtedy nagle wiadomo.
Zatem jak wygląda nasza praca? Weźmy słowo „duże”. Jak zapamiętać, że to „u” i „ż”? Budujemy w Minecrafcie duże wiadro w kropki. Wiadro wygląda jak „u”, kropki mają przypominać o kropce nad „z”. U góry budujemy wielki napis „duże” z dowolnie wybranych bloków. Ja jeszcze zawsze proszę o dodanie tabliczki z dokładnym opisem naszego skojarzenia.
Najważniejsze, by pomysł nie pochodził od nas, tylko od samej osoby, która ma dane słowo zapamiętać. To przecież ma być jej skojarzenie, a nie nasze.
Czy przecinki to zmora?
Wielu dorosłych ma kłopot ze znakami interpunkcyjnymi, ponieważ zasady bywają nie do końca oczywiste. Na przykład ktoś się nauczył, że przed „że” jest przecinek. I potem nagle pojawia się zdanie: „U nas przez moment padał deszcz, mimo że świeciło słońce”. Dużo osób napisze to źle, stawiając przecinek właśnie przed „że”, choć w tym przypadku go tam nie ma.
Pracuję z interpunkcją, omawiając zasady i ćwicząc, jednak wspomagam się Minecraftem. Stworzyłam „Przecinkowo”, czyli świat z modelami słów, przed którymi w większości są jednak przecinki. Wybudowałam tu dwa oddzielne modele dla „że” i dla „mimo że”. Mamy więc tutaj na przykład „żeby”, „gdy”, „kiedy”, „jeśli”, „jeżeli”, „ale”, „bo”, „ponieważ”, „czyli” itp.
Często zależy nam bowiem na tym, by przecinki pojawiały się tam, gdzie niemal na sto procent powinny być. O wtrąceniach, czy innych nie do końca oczywistych zasadach, takich jak przecinek przed „ani”, można pogadać, gdy główne reguły zostaną opanowane.
Rozprawka, ratunku!!!
Pomagając dzieciom i młodzieży w pisaniu rozprawek zauważyłam, że konstrukcja prezentowana w szkole bywa nie do końca dla nich przejrzysta.
Dlatego zbudowałam w Minecrafcie „Rozprawkowo”, które uczy, że na początek musimy zrobić wstęp, który nazywam „Przedteziem”. Potem dopiero prezentujemy tezę.
W rozwinięciu musimy nauczyć się pisać ogólne argumenty, a dopiero na ich poparcie dawać przykłady. Natomiast wnioski wszystko streszczają i warto tam wrzucić jeszcze cytat lub choćby przysłowie.
Żeby to zapamiętać, można przejść moje rozprawkowe komnaty. Każda z nich jest odpowiednio nazwana i opisana. W dodatku całość to po prostu gotowa rozprawka, tylko podzielona na takie oddzielne minecraftowe sale.
Czy to działa? Wiadomo, że tego typu nauka nie zastąpi tradycyjnego podejścia. Ćwiczyć trzeba także w normalny sposób. Jednak motywacja do pracy jest bardzo ważna. Jeśli ktoś lubi pracować z Minecraftem, może przy okazji uznać, że ortografia nie jest taka zła, a pisania wypracowań da się jednak nauczyć.
Wszystkie prezentowane na zdjęciach modele pochodzą z serwera https://minecraftdlaasow.pl/, zarządzanego przez Fundację MONA
ANITA CHMARA
Osoby zainteresowane metodą zapraszam do kontaktu.
ANITA CHMARA
Trener metody Davisa
mocdysleksji.pl
Masz pytania, zadzwoń: 607 639 262
https://www.znanylekarz.pl/anita-chmara/psychoterapeuta/bydgoszcz