Patrzysz na dziecko i myślisz – taki inteligentny, a wciąż przynosi ze szkoły nienajlepsze oceny. Oczekujesz, że będzie taki jak wszyscy, dopasuje się wreszcie do ogólnie przyjętego schematu. Prawda jest jednak taka, że dyslektyk nie da się wpasować w żadne ramy. I choć w szkole może mu iść lepiej lub gorzej, to w dorosłym życiu ma szansę osiągnąć naprawdę dużo.
Jak myśli i działa dyslektyk?
Bo myśli i działa inaczej. Gdyby tylko szkoła miała czas na indywidualne podejście do ucznia… Ale nie ma. Dlatego to naszym celem jako rodziców czy osób pracujących z dyslektykami jest odnalezienie tych obszarów, w których są ponadprzeciętni. Być może stoi przed Tobą wybitny konstruktor, wynalazca, artysta? Zmęczony kieratem szkolnym, a przecież przyzwyczajony do ciężkiej pracy bardziej niż inni uczniowie, jednocześnie z wielkim darem myślenia obrazami. Takim, które jest szybsze, bardziej całościowe a jednocześnie dokładne.
Ukryty potencjał dyslektyka
Szczególny sposób postrzegania świata może być bardzo przydatny, zwłaszcza w takich obszarach jak:
- wyobraźnia przestrzenna
- empatia, rozumienie ludzi, a co za tym idzie – szeroko pojęta psychologia
- planowanie strategiczne
- mechanika
- teatr
- muzyka
- taniec
- matematyka
- fizyka
- wynalazki
- aranżacja wnętrz
- budownictwo
- zdolności manualne – rzeźba, malarstwo, rysunek
- sport
- sterowanie pojazdami
- inżynieria
- opowiadanie historii
- copywriting i tworzenie reklam
- nietypowe dziedziny, związane z tym, że nowe czasy otwierają przed nami nowe możliwości, takie jak kreowanie gier fabularnych, organizacja wielkich imprez itp.
Pasja dyslektyka
Czy któryś z tych punktów wygląda znajomo? Ciekawe jest to, że dyslektycy potrafią oddać się swojemu hobby bez reszty. Sami szukają wiedzy w Internecie, sami konstruują, chwytają pędzle albo dłuta. Jeśli nic nie stanie im na przeszkodzie, w przyszłości sięgną po rzeczy, które w tej chwili trudno nawet sobie wyobrazić. Tylko trochę musimy im pomóc. Po pierwsze z problemami szkolnymi, po drugie z przestrzenią na realizację własnych pasji.